آموزشگاه موسیقی سورنا با بیش از 2 دهه سابقه آموزش موسیقی

به وب سایت آموزشگاه موسیقی سورنا خوش آمدید  | تلفن تماس : 02166512923 | ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
ویژگی تصویر

آموزشگاه موسیقی سورنا

  /  مقاله   /  تمبک

تمبک

این ساز از دو قسمت کلی و استوانه ای شکل تشکیل شده:قسمت اول (بالا و هنگام نواختن : جلو) به قطر تقریبی 25تا30 سانتیمتر و به طول 45 سانتیمتر، که سطح بالائی آن پوست کشیده شده و در پائین به قسمت دوم متصل شده است و این قسمت عبارت است از استوانۀ باریک تری که در انتها (پائین) کمی گشادتر شده و به دهانه ای باز منتهی گشته است. جنس تمبک معمولی از چوب است.

تمبک به منظور نواختن، به طور افقی روی ران نوازندۀ نشسته قرار می گیرد و او دست چپ خود را در بالا و دست راست را در کنار راست تمبک قرارمی دهد و با انگشتان، نرمه و تمام دست خود برقسمت های مختلف(مرکز،میان،کنار) پوست می کوبد.

صوت تمبک بدون ارتفاع معین است.

از آنجا که وسیلۀ کوبیدن روی ساز انگشتان انسان است،و این ((وسیله)) قادراست بر روی تمبک ریزه کاری و شیرینکاری های فراوان اعمال کند، می توان از آن به عنوان ((تکنواز)) استفاده های شایان و جالب کرد. نقش همنوازی در این ساز نه فقط همراهی سازیا آواز و تأمین و نگهداری ((ضرب)) موسیقی است، بلکه طی 25 سال اخیر به ابتکار حسین تهرانی و همکاری دیگران ارکستری مرکب از ((گروه تمبک نوازان))تشکیل شده قطعه هائی اجرا کرده اند.

تمبک زورخانه

شکل ظاهری آن با تمبک معمولی کمی اختلاف دارد، قسمت بالائی آن به شکل جام (کاسه) و قسمت دنباله(در پائین) مخروطی تر از تمبک معمولی است. علاوه بر این تمبک زورخانه را از گل پخته می سازند. صدای آن نیز بم تر و قوی تر از تمبک معمولی است.

بلندی ساز45 و قطر دهانه پوستی 48 سانتیمتر است.

 

 

 

 

 

 

 

ارسال یک نظر

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

عضویت کاربر

شما اجازه ثبت نام ندارید

بازنشانی کلمه عبور