چهارشنبه, 05 -2669 12:28

فلوت کلیددار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فلوت ریکوردر

ریکوردر از اعضای خانواده ی فلوت های سوتی (fipple flute) می باشد . فلوت های سوتی سازها ی بادی هستند که در قسمت سر ( منقار یا beak ) دارای یک سوت یا سد (block) هستند ، به همین دلیل در زبان آلمانی block flute نامیده می شوند . این سد یک مسیر باریک برای ورود هوا ایجاد می کند که باعث می شود جریان سریع هوا به قسمت میانی (bore) وارد شده و ریکوردر صدای مشخص و واضح خود را تولید کند .


سایر اعضای خانواده ی فلوت های سوتی شامل fgogeolet ، whistle ، tabor pipe   سه سوراخه می باشند .

تاریخچه :
قدیمی ترین ساز بادی شناخته شده از نوع سوتی  در مقبره ای در انگلستان کشف شده است که مربوط به عصر آهن می باشد و نشان می دهد که این سازها سابقه ای چندین هزار ساله دارند . با این وجود این گونه سازهای ابتدایی اغلب نظامی متفاوت با سازهای امروزی داشته اند . تاریخ دقیق  پیدایش اولین ریکوردر های واقعی در اروپا همیشه مورد بحث بوده است . احتمالا این تاریخ بین 600 الی 700 سال پیش بوده است ، اما درعین حال این برداشت سطحی خواهد بود که این ساز در طول زمان دستخوش تغییراتی نشده باشد و متاسفانه مشهور ترین نمونه ی باقی مانده از یک ریکوردر ابتدایی که در یک خندق در شهر dordrecht در کشور هلند در سال 1940 کشف شد ، تکه تکه و غیر قابل تشخیص بوده است . تاریخ ساخت این ریکوردر را سال 1418 برآورد کرده اند . بهترین توصیفی که میتوان از ریکوردرهای ابتدایی داشت این است که سازهای ساده ای بوده اند باصدای قوی و پهنه ی کوچکی از نت ها .
ریکوردر های دوره ی رنسانس قدیمی ترین ریکوردرهایی هستند که اطلاعات نسبتا خوبی از آن ها در دسترس است و مربوط به اواخر دوره ی رنسانس (قرن 16) هستند . این ساز ها به شکل مطلوبی بازسازی شده اند . صدای ریکوردرهای رنسانس معمولا برای اشخاصی که با صدای نرم و ظریف سازهای رایج آشنا هستند ، نامانوس می باشد . ریکوردر های رنسانس سازهای بسیار قوی بوده و خصوصا در نت های پایین تر صدای بلند تر و خشن تری داشته اند . اکثر ریکوردر های رنسانس پهنه ای کمتر از دو اکتاو ( یک اکتاو و دو نت ) داشته اند . در ریکوردرهای رنسانس بخش میانی بسیار بزرگ تر بوده است و کم و بیش شکل مخروطی داشته اند . این سازها شکل بسیار ساده ای داشته اند و از کنده کاری های زینتی در آنها استفاده نمی شده است .
شکل بدن در موقع جرا :
اگر روی صندلی نشسته اید سعی کنید با پشت خمیده ی ساز نزنید . شانه ها کاملا افتاده و راحت باشد . در موقع نواختن به هیچ وجه به فلوت نگاه نکنید . 
فلوت نباید به چپ و راست متمایل شود و حتی الامکان زایه ی 45 درجه را برای گرفتن انتخاب کنید و راستای فلوت از نیمه ی بدن شما گذشته باشد .

قبل از نواختن :

 1. توجه کنید که روزنه های مربوط به انگشتان در ردیف روزنه ی بالایی در یک راستا باشند .
 2. توجه کنید که سر و شانه ی ریکوردر خوب به هم سوار شده و به هم چسبیده باشند .
 3. انگشت اول را به آرامی روی روزنه ی بالایی سر ساز بگذارید و محکم در آن بدمید تا هر مانعی که در مسیر قرار دارد برطرف شود . این کار هیچ صدایی تولید نخواهد کرد .

نواختن :
همیشه روزنه ها را با سر انگشتان ، نرمه ی اتگشتان نه نوک آن بپوشانید . انگشتن را کاملا به طور طبیعی، نه سفت و غیر قابل انعطاف ، بکشید . هر انگشت روزنه ی مخصوص به خودش را بپوشاند و نه وزنه ی انگشت دیگر را ، از انگشت کوچک دست چپ استفاده نمی شود .

رروش نگهداری ریکوردر:

 1. دقت گنید که به ریکوردر شما ضربه ی شدیدی نخورد و یا بر زمین نیفتد .
 2. لبه و محل ورود هوا بسیار ظریف است . بهتر است ریکوردر را در جلد پارچه ای یا جعبه ی محکمی نگهداری کنید .
 3. اگر روزنه ها و یا لوله ی آن مسدود شد ، از وسیله ای نرم مانند پر یا پارچه ، برای باز کردن گرفتگی استفاده کنید .
 4. ریکوردرهای پلاستیکی باید گهگاه ضد عفونی شوند . اگر ریکوردر خود را به دیگری قرض می دهید ، قبل و بعد ز این کار ، آن را ضد عفونی کنید .
 5. سر ریکوردر می تواند شل شود . اگر در محل اتصال ، نخ مومی بسته شده ، آن را به راحتی با ناخن خراش دهید . اگر سر ریکوردر خیلی شل است ، نخ مومی را دوباره بپیچید و یا چند دور نخ به آن اضافه کنید . یا از نوار تلفن استفاده شود . اگر ریکوردر شما اتصالات چوب پنبه ای دارد ، مقدار کمی روغن گریس یا روغن وازلین استفاده از آن را آسانتر خواهد کرد .
 6. هنگامی که قسمت های مختلف ریکوردر رامی خواهید جدا کنید ، قسمت سر را به آرامی بپیچانید .
 7. هرگز ریکوردر را نجوید  و نمکید و یا با دندان ها نکنید .
 8. محل ورودهوا را همیشه تمیز نگه دارید .

ریکوردر های چوبی را با روش های دیگری باید نگه داری کرد :

 1. درون ریکوردرهای چوبی را خشک نگه دارید و سعی کنید زمانی که می نوازید کاملا خشک باشد . هر بار که نواختن را تمام کردید ، درون آن را با یک پارچه ی نرم ، تمیز کنید . ضدعفونی را فقط در مواقع ضروری انجام دهید .
 2. ریکوردر چوبی را در مکان های بسیار گرم نگهداری نکنید ، ممکن است ترک بردارد .
 3. زمانی که برای اولین بار از یک ریکوردر چوبی استفاده می کنید ، ابتدا برای زمان کوتاه در روز یا هفته بنوازید . سپس درون آن را با  یک بادام یا روغن بادام خام چرب کنید . زمانی که روغن خشک شد ، هر قدر که بخواهید می توانید بنوازید . مجددا هر سه ماه یک بار ، آن را چرب کنید .

سی قطعه برای فلوت ریکوردر  :    اشکان عسگری – محمد رضا بروشکی   
خود آموز فلوت ریکوردر (جلد 1) :   استیفن گودیر   -    مترجم : ف. جهان

 

خواندن 254 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 10 آذر 1396 07:21
محتوای بیشتر در این بخش: « درامز هارمونیکا »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.