چهارشنبه, 05 -2669 12:30

هارمونیکا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سازدهنی :

ساز دهنی سازی است نسبتا کوچک ، از دسته ی سازهای بادی – با زبانه های آزاد . هوا به یاری دمیدن نوازنده از راه سوراخ هایی که جلوی ساز وجود دارد به زبانه ها می رسد و آن ها را به ارتعاش وادار می کند .

انواع سازدهنی های جهان :
میزان تنوع و گوناگونی کاربرد این ساز ، بسیار زیاد است ، که به این صورت دسته بندی می کنیم :
1) دیاتونیک    2) کرماتیک    3)مخصوص اجرای آکورد و همنوازی

  1. سازدهنی های دیاتونیک :

الف -  یک ردیف سوراخ : برای انواع گام های ماژور ، مینور هارمونیک و مینور طبیعی ( دو صدا از هر سوراخ ، دم و بازدم ) ، با کیفیت صدا و اندازه های متفاوت شامل 10 ، 12 ، 14 سوراخ .

ب -  دو ردیف سوراخ : برای گام های مختلف – هر سوراخ یک صدا ( دم یا بازدم ) 
1) ترمولو : سوراخ پایین و بالا دارای یک صدا 
2) اکتاو : سوراخ پایین و بالا با یک اکتاو فاصله 
3) انواع خاص : شش طرفه ، شش گام مختلف ، برای تک نوازی و هم نوازی با قابلیت جدا شدن از یکدیگر.

  1. سازدهنی های کروماتیک :

الف – سازدهنی های کروماتیک دارای کلید : انواع کلید دار با وسعت صدای متفاوت – چهار صدا در هر سوراخ- دو صدا ، دم و بازدم بدون فشار کلید ( صدای دیاتونیک )
دو صدا ، دم و بازدم با فشار کلید (نیم پرده تفاوت با نت بدون کلید )

ب _ سازدهنی های کروماتیک بدون کلید : این سازدهنی ها فقط با دمیدن به صدا در می آیند و در هر سوراخ دو زبانه تعبیه شده است که هر نت را با فاصله اکتاو بم تردر کنار هم دارد .  

  1.  3. ساز دهنی های مخصوص هم نوازی :   بزرگ ترین آن 5/58 سانتیمتر طول دارد و مجموعا دارای 384 زبانه برای تولید نت های گوناگون بوده و انواع آکورد های ماژور ، مینور ، هفتم ، افزوده و کاسته با آن قابل اجرا است .

تاریخچه ی سازدهنی :
ریشه های تاریخ پیدایش سازدهنی را به سرزمین چین و به 3000 سال قبل از میلاد مسیح نسبت می دهند . اگر چه جنس و شکل ظاهری آن زمان که sheng نامیده می شده با ساز دهنی امروزی متفاوت بوده است ، به دلیل اینکه آن ساز هم با تماس مستقیم با دهان صدا می داده و عناصر تولید صدا در آن هم به شکل زبانه هایی بوده که در مسیر جریان هوا به لرزه  در می آمده اند ، می توان پذیرفت که ساز دهنی امروز تکامل یافته ی همان sheng است که در قرن 18 میلادی توسط مارکوپولو به دست اروپاییان رسید .
تکامل سازدهنی در دو قرن اخیر را باید مدیون اروپاییان بدانیم .
ف.بوشمان که یک ساعت ساز آلمانی بود در سال 1821 این ساز را به شکل مستطیل ، به طول چهار اینچ و دارای 21 نت می سازد . کریستین منسر از دیگر همکاران او ساز دهنی را کامل تر کرده و در ترویج این ساز و معرفی آن به دیگران تلاش می کند .
تا حدود 35 سال افراد مختلفی تجارب فنی خود را برای بهبود کیفیت سازدهنی به کار می گیرند تا اینکه در سال 1857 در شهر کوچک  تروسینگین آلمان جوان 24 ساله ای به نام ماتیاس هوهنر تصمیم به تولید انبوه این ساز می گیرد و اولین کارخانه ی ساخت سازدهنی را در شهر خود راه اندازی می کنند .
علاقه مندان سازدهنی در اروپا روز به روز زیادتر می شدند ولی زمانی که پسر عموی ماتیاس به نیویورک مهاجرت کرد نمونه هایی از این سازدهنی ها را با خود به آنجا برد و بر اثر فعالیت های وی ایالات متحده به سرعت تبدیل به بهترین بازار فروش سازدهنی شد .
در ابتدا نظامیان و کشاورزان بیشترین استقبال رااز این ساز کردند و به مرور همه ی طبقات مردم با آن آشنا شدند . در چند دهه ی اخیر نوازندگان و موسیقیدانان بزرگی برای رشد تکنیک و گسترش کاربرد سازدهنی در سبک های مختلف فعالیت کرده اند . علاوه بر کشور های غربی ، در میان کشورهای آسیای جنوب شرقی از جمله ژاپن ، چین و کره مراکز بسیاری در امر آموزش و تولید سازدهنی فعال هستند  هنوزو هم کارهای بسیاری در ارتباط با سازدهنی می توان انجام داد .

 

خواندن 293 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 10 آذر 1396 07:20
محتوای بیشتر در این بخش: « فلوت کلیددار نی »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.