آموزشگاه موسیقی سورنا با بیش از 2 دهه سابقه آموزش موسیقی

به وب سایت آموزشگاه موسیقی سورنا خوش آمدید  | تلفن تماس : 02166512923 | ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
ویژگی تصویر

آموزشگاه موسیقی سورنا

  /  مقاله   /  تار

تار

شکل ظاهری : قسمت کاسه ( شکم ) خود به دو قسمت بزرگ وکوچک تقسیم شده که قسمت کوچکتر را (( نقاره )) می گویند.
روی کاسه و نقارۀ تار پوست کشیده شده و خرک تار بر پوست کاسه تکیه کرده است. قسمت نقاره در انتهای بالائی به دسته ( گردن ) متصل شده است.
دستۀ تار بلند ( 45 تا 50 سانتیمتر ) است و بر کناره های سطح جلوئی آن دو روکش استخوانی چسبانده اند. دور دسته دستان ها ( پرده هائی عمود بر طول آن با فواصل معین بسته شده ) ، قطر هر دستان در اصوات اصلی دستگاههای موسیقی ایرانی، کمی بیشتر از اصوات گذرا و کم اهمیت تر این موسیقی است. تعداد دستان ها امروزه 28 است.
جعبه گوشی (سر) در انتهای بالائی دسته قرار گرفته و از هر طرف سه گوشی بر سطوح جانبی جعبه کار گذاشته شده است.
تعداد سیم های تار شش است که از انتهای تحتانی کاسه شروع شده، از روی خرک عبور می کند و در تمام طول دسته کشیده شده، تا بالاخره به جعبۀ گوشی ها داخل و در آنجا به دور گوشی ها پیچیده می شوند. سیم های شش گانه عبارتند از دو سیم سفید (پایین) که همصدا کوک می شوند، دو سیم زرد (همصدا)، یک سیم سفید نازک (به نام(( زیر)) ) و بالاخره یک سیم زرد (بم)، که دوتای آخری غالبا به فاصلۀ اکتاو کوک می شوند. فاصلۀ سیم های همصوت سفید، نسبت به سیم های زرد غالبا (( چهارم )) و سیم های سفید نسبت به سیم بم معمولا فاصلۀ اکتاو یا هفتم را تشکیل می دهند (به این ترتیب اگرسیم های همصدای سفید را(( دو )) کوک کنیم،سیم های زرد باید غالبا(( سل ))و سیم بم (( دو )) یا (( ر )) کوک شوند ).
بدیهی است کوک تار، یعنی تنظیم فواصل سیم ها به یکدیگر، ممکن است در دستگاه ها و آوازهای مختلف تغییر کند.
تار سازی است که نقش تکنوازی یا همنوازی ، هر دو را می تواند برعهده بگیرد.
تار با مضرابی کوچک از جنس برنج به طول تقریبی سه سانتیمتر نواخته می شود؛ در قسمتی از نصف طول مضراب، برای آنکه در دست های نوازنده راحت قرار گیرد، با موم پوشیده شده است. تار، سازی شهری است.

ارسال یک نظر

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

عضویت کاربر

شما اجازه ثبت نام ندارید

بازنشانی کلمه عبور