آموزشگاه موسیقی سورنا با بیش از 2 دهه سابقه آموزش موسیقی

به وب سایت آموزشگاه موسیقی سورنا خوش آمدید  | تلفن تماس : 02166512923 | ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
ویژگی تصویر

آموزشگاه موسیقی سورنا

  /  مقاله   /  قیچک

قیچک

شکم سازاز دو قسمت مجزا از یکدیگر تشکیل یافته، قسمت تحتانی کوچکتر و به شکل نیم کره است که بر سطح مقطع جلو پوست کشیده شده و روی پوست خرک ساز قرار دارد: قسمت بالائی بزرگ تر، ملنند چتری روی قسمت تحتانی قرار گرفته و هر دو قسمت توسط سطحی منحنی از عقب به هم اتصال یافته اند و در نتیجه در جلو یا بین دو قسمت حفره ای تشکیل شده است. سطح جلوئی قسمت بالا، جز در ناحیۀ وسط که زیر گردن ساز قرار گرفته به صورت دو شکاف پهن  باز است.

دستۀ ساز تقریبا” در نصف طول خود روی شکم قرار گرفته و نیمۀ دیگر در بالا به جعبۀ گوشی ها متصل است و دسته فاقد((دستان)) است.

سرمتشکل است از جعبۀ کوچک(محل قرارگرفتن چهار گوشی، هردوگوشی در یک طرف آن) و یک زائده منحنی شکل برای آویختن ساز که کمی به عقب برگشته و جهتی افقی یافته است.

قیچک اساسا”جزو دستۀ سازهای محلی بوده که درسال های اخیر در حمایت وزارت فرهنگ وهنر به شهر آورده شده و نه تنها ساختمان و کوک آن را تکمیل و تنظیم کرده اند، بلکه آن را به سه اندازۀ مختلف، قیچک سوپرانو (به طول 5/56 سانتیمتر )، قیچک آلتو(63 سانتیمتر)، و قیچک باس به همان نسبت بزرگ تر ساخته اند.

تمام انواع بالا چهار سیمه است. طول سیم مرتعش در قیچک سوپرانو=5/33،در قیچک آلتو=5/37 وقیچک باس=70 سانتیمتر است.

وسعت هریک از انواع حدود سه اکتاو است. قیچک سوپرانو سازی است که قابلیت تکنوازی و همنوازی هر دو را حائز است ولی دو نوع بعدی(آلتو و باس)بیشتر به منظور همنوازی در ارکستر به کار می رود. آرشۀ قیچک، پس از استاندارد شدن ساز، عینا” همان آرشۀ ویلن است.

قیچک از انواع سازهای محلی است که در سال های اخیر به شهر آمده ومورد استفاده قرار گرفته است و بیشتر در نواحی جنوب شرقی ایران معمول است ودرآن نواحی حتی، طبق عقیده وسنت اهالی،برای معالجه امراض به کارمی رود. در سطح فوقانی شکم و پشت دسته سوراخ و حلقه ای است که دو تسمه برآن الصاق می شود : یکی از تسمه ها را به کتف چپ و دیگری را به کمر می بندند و ساز در موقع نواختن تقریبا” آزاد و آویزان می شود. اما نوازندگان شهری تمایل به استفاده از این تمهید ندارند.

کوک قیچک محلی ثابت نیست ولی قدر مسلم این که سیم ها تقریبا” هیچ وقت نسبت به یکدیگر فاصلۀپنجم نداشته اند.

آرشه: در اصل(نوع محلی آن)شبیه به آرشه کمانچه است و امروزه در شهر از آرشه ویلن و ویلنسل در نواختن نوع شهری آن استفاده می شود.

 

 

 

 

ارسال یک نظر

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

عضویت کاربر

شما اجازه ثبت نام ندارید

بازنشانی کلمه عبور