آموزشگاه موسیقی سورنا با بیش از 2 دهه سابقه آموزش موسیقی

به وب سایت آموزشگاه موسیقی سورنا خوش آمدید  | تلفن تماس : 02166512923 | ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
ویژگی تصویر

آموزشگاه موسیقی سورنا

  /  مقاله   /  نی

نی

سازی است متشکل از یک لولۀ استوانه ای از جنس((نی))، که سراسر طول آن از هفت ((بند)) و شش((گره)) تشکیل شده است (به این دلیل این ساز را ((نی هفت بند)) نیز می گویند). ((نی)) به قطرهای متفاوت(از5/1تا 3سانتیمتر) وطولهائی مختلف (حدود30تا70سانتیمتر)ساخته شده، در تمام آنها، روی لوله، کمی در قسمت پائین 5 سوراخ در طرف جلو و یک سوراخ در قسمت عقب قرار گرفته، و در یک یا دو انتهای ((نی)) روکشی برنجی با طولی کوتاه  لولۀ نئی را پوشانده است،و لبۀ لوله در قسمت دهانی آنقدر تیز است که می تواند لای دندانها قرار گیرد.

نی از انواع سازهای بی زبانه است. هوا توسط نفس نوازنده از انتهای بالائی به درون فرستاده شده و قسمت اعظم آن از نزدیکترین سوراخ بازخارج می شود. بنابراین بازوبسته شدن سوراخ ها توسط انگشتان هر دو دست نوازنده، طول هوای مرتعش و طول موج ارتعاش را زیاد و کم کرده و در نتیجه صوت زیر و بم می شود.

ساز را نمی توان ((کوک)) کرد، یعنی کوک آن را چنان که در سازهای زهی،با پیچاندن گوشی ها میسر است، تغییر داد. بدین نسبت نمی توان آن را با ساز دیگر منطبق کرد و از این رو معمولا” در نقش تکنواز ظاهر می شود. گاه اگرچه به ندرت که بخواهند از صوت نی در همنوازی ارکستر استفاده کنند،ناگزیر نوازنده ساز تعدادی نی را با کوک ها (میدان صدای) مختلف فراهم کرده ودر دسترس خود می گذارد تا در طی همنوازییا همراهی صدای خواننده به تناسب موقع از یکی از نی ها استفاده کند.

وسعت صدای نی حدود دو اکتاوونیم است، ولی میدان صدا (یاکوک) در سازهای مختلف تفاوت می کند. در پائین سه نی با میدان صدای مختلف نمونه داده شده است :

نی((لا کوک)) فاقد صدای((دو))است.

نی((سل کوک)) فاقد صدای ((سی بمل))است.

نی((فاکوک))فاقد صدای ((لا بمل)) است.

اجرای اصوات در اکتاوهای بالاتر، به وسیلۀ فشارهوا عملی است، به عبارت دیگربا دوبرابر کردن فشار صداهای حاصله یک اکتاو زیر می شود و باید دانست که هر نی فاقد یکی دو صدا است(که در نمونۀ بالا به آن اشاره شد).

نی از دستۀ سازهای محلی است و تقریبا” در تمام نقاط ایران معمول است.نوازندگان محلی با ابتکاری سنتی، تا اندازه ای از قطع شدن صدای ساز، هنگام تازه کردن نفس جلوگیری می کنند. توضیح آنکه در حین نواختن هوا را از بینی به ریه و نیز به ((لپ)) ها داخل کرده، ذخیره می کنند و این هوا را به تدریج به درون لوله می فرستند.

نی همیشه سازی شهری بوده است.

 

 

ارسال یک نظر

عضویت کاربر

شما اجازه ثبت نام ندارید

بازنشانی کلمه عبور