آموزشگاه موسیقی سورنا با بیش از 2 دهه سابقه آموزش موسیقی

به وب سایت آموزشگاه موسیقی سورنا خوش آمدید  | تلفن تماس : 02166512923 | ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
ویژگی تصویر

آموزشگاه موسیقی سورنا

  /  مقاله   /  کرنا

کرنا

سازی است قدیمی و تاریخی که در استان های مختلف ایران به شکل های متفاوت ساخته و اجرا می شود. مهمترین انواع کرنا در استان های مختلف به قرار زیرند:

کرنای شمال: آن را اخیرا”((درازنای)) نام نهاده اند، لوله فاقد سوراخ است و به همین دلیل حصول اصوات مختلف فقط با تغییر فشار هوای نفس آدمی میسر می گردد،در نتیجه تعداد اصوات آن بسیار محدود است. جنس آن از نی است و طول آن زیاد و گاه تا 3 متر می رسد، برانتهای تحتانی ساز ((کدوی پرورش دادۀ)) خمیده ای الصاق کرده اند. دهانی آن در واقع استوانۀ کوچکی است که روی لوله محکم شده و یکسوی آن تراش خورده و از همین سو هوا وارد لوله می شود.

کرنای مشهد: جنس لولۀ آن از فلز و در طول لوله، بر زمینۀ عقاید مذهبی سازندگان ساز سه عدد (( قپۀ)) تزئینی ساخته شده است. فاقد سوراخ و ((سرساز))است.

دهانی آن در کرنای ساخت محل بسیار ساده ساخته شده و نواختن آن را بسیار مشکل می کند.

کرنای فارس: به مقیاسی بزرگ تر عینا” شبیه به سرنای دزفولی و بختیاری است وبه همان تعداد سرنا (6 یا 7)، روی لوله را سوراخ کرده اند. جنس آن، نیمۀ بالائی ازچوب است که سوراخ ها در این نیمه قرار گرفته و نیمۀ دیگر، که با سرعت بیشتری گشاده می شود، از فلز است.

کرنای ارس جدیدا”به دو اندازۀ مختلف ساخته شده است. این کرنا سازی دوزبانه است.

کرنا در تمام انواع خود سازی محلی است.

کرمیل: نوعی ساز فلزی، و بسیار قدیمی متعلق به دوره های قبل از اسلام بوده، که در قرون اخیر متروک مانده است. از آنجا که نوع ملی آن، تا قبل از جشن های دوهزاروپانصد ساله، اساسا”وجود نداشته و در دسترس نبوده است.

 

 

 

 

 

 

ارسال یک نظر

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

عضویت کاربر

شما اجازه ثبت نام ندارید

بازنشانی کلمه عبور