آموزشگاه موسیقی سورنا با بیش از 2 دهه سابقه آموزش موسیقی

به وب سایت آموزشگاه موسیقی سورنا خوش آمدید  | تلفن تماس : 02166512923 | ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
ویژگی تصویر

آموزشگاه موسیقی سورنا

  /  مقاله   /  کمانچه

کمانچه

  این سازعلاوه بر شکم، دسته و سر، در انتهای تحتانی سازپایه ای نیزداردکه روی زمین یازانوی نوازنده قرارمی گیرد.

شکم ساز کروی و مجوف است که مقطع نسبتا”کوچکی از آن در جلو به دهانه ای اختصاص یافته و روی دهانه پوست کشیده شده و بر روی پوست، خرکی، تقریبا” شبیه به خرک تار و نه کاملا”عمود بر سیم ها قرار گرفته است.

دستۀ ساز، در واقع لوله ای توپر، و به طور نامحسوس به شکل مخروط وارونه خراطی شده است. انتهای بالائی این لوله مجوف شده و در طرف جلو شکاف دارد که نقش جعبۀ گوشی ها را می یابد، دسته فاقد ((دستان)) است.

سر ساز متشکل از جعبۀ گوشی ها که دردوطرف آن هریک دو گوشی کار گذارده شده و یک ((قبه))که در بالای جعبه قرار گرفته است. سر درواقع ادامۀ خراطی شده دسته است. طول ساز از ته پایه سر قبه حدود 80 سانتیمتر است.

کمانچۀ امروزی دارای چهار سیم است و کوک (یانسبت فاصلۀ سیم ها به یکدیگر) در دستگاه های مختلف موسیقی ایران تفاوت می مند. معمول ترین کوک اینست که سیم های اول و دوم نسبت به هم فاصلۀ ((چهارم)) یا ((پنجم)) داشته، سیم سوم یک اکتاو بم تر از سیم اول، و سیم چهارم یک اکتاو بم تر از سیم دوم باشد.

طرز نواختن: نوازندۀ ساز در حالت نشسته پایۀ کمانچه را روی زمین یا روی زانو قرار می دهد، در صورتی که پایۀ ساز نوک تیز باشد، آن را روی زمین می گذارند، در اینصورت نوازنده روی زمین می نشیند؛و اگر پایه به شکلی باشد که درعکس نشان داده شده نوازنده روی صندلی نیزمی تواند بنشیند و پایۀ ساز را روی ران، نزدیک زانو قرارمی دهد. در هردوحالت، ساز در موقع اجرا کمی حول محورخود می چرخد وهمین عمل تماس آرشه راباسیم ها آسانترمی سازد. نوازنده ساز را به طور قائم به دست چپ می گیرد و انگشتان همان دست را روی سیم ها در طول دسته می لغزاند وآرشه را به دست راست گرفته به سیم ها تماس می دهد.

این ساز نقش تکنواز وهمنواز،هر دو را به خوبی می تواند اجرا کند.

آرشه: موی آن محکم و کشیده نیست و نوازنده انگشتان دست راست خود را زیر موها انداخته وآن را می کشد تا عمل آرشه کشی میسر گردد.

کمانچه ساز ملی وشهری است.

 

 

 

 

 

 

ارسال یک نظر

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

عضویت کاربر

شما اجازه ثبت نام ندارید

بازنشانی کلمه عبور